: :hagios ~ święty: : : : :graphos ~ pismo: : : : :logos ~ myślenie: :
Blog > Komentarze do wpisu
Parodia Koranu z XI wieku

Przy okazji lektury Echolalii Daniela Hellera-Roazena wpadłam na trop poety i sceptyka arabskiego w skrócie zwanego al-Maʿarrī, autora m.in. zbioru poematów prozą Al-Fuṣūl wa al-ghāyāt (Ustępy i fragmenty), określanego jako parodia Koranu. Tutaj można się zapoznać z fragmentami jego wierszy. Niestety, o "Ustępach i fragmentach" nie znalazłam dotąd żadnych więcej informacji. Ktoś coś wie?
Znalazłam też następujący cytat (tłumaczę z angielskiego):

"Nie zakładajcie, że słowa Proroka są prawdą; wszystkie są zmyśleniem. Ludzie żyli w spokoju, dopóki one się nie pojawiły i wszystko zepsuły. <Święte księgi> to tylko zbiory głupich historii, które każdy wiek mógł wyprodukować i w istocie to robił. Cóż za niekonsekwencja: Bóg zabrania odbierać życie, po czym sam wysyła po dwóch Aniołów żeby zabierały każdego z ludzi!"
piątek, 31 maja 2013, baatszeba

Polecane wpisy

Komentarze
2013/05/31 16:07:26
Krytyka koranu jest trochę ryzykowna teraz. Ciekawe jak było z tym dawniej.
-
2013/05/31 16:17:46
Z tego co wyczytałam wynika, że al-Maarr miał opinię heretyka i na pewno wielu wrogów, ale udało mu się przez całe życie otwarcie głosić antyreligijne, sceptyczne poglądy, więc może wówczas muzułmańskie społeczeństwo było całkiem tolerancyjne? Przy okazji dopytam znajomego specjalisty :)