: :hagios ~ święty: : : : :graphos ~ pismo: : : : :logos ~ myślenie: :
Kategorie: Wszystkie | cytaty | eureka | komentarze | literatura | obrazki
RSS
wtorek, 10 października 2017
Janusz Korczak o literach, co są wieczne, choć płoną

— Tak, tak, tak. Mrówki żyją i litery żyją. Można czytać mrówki, można czytać ludzi i Boga. Tak, tak, tak. Boga trzeba szukać. Tak, tak, tak. Daleko jest dobry Bóg. [...] Kiedy była wojna i Tytus spalił świątynię… [...] Paliły się książki Boga. Tak, tak. Ale nie. — Palił się tylko papier — tak, tak — a litery frunęły do nieba i żyją. Tak. Żyją litery wiecznej, świętej Tory. — Patrz — tak, tak — patrz: alef, znów alef, i tu, i tu, i tu. Rozmnożyły się dobre litery.

— Dobre? — dziwi się Herszek.

— Tak, tak. Dobre. — Tak. — Bóg rozgniewał się na Żydów. Zabić ich chce. Bóg bierze papier i pióro, chce napisać wyrok (co to jest wyrok?). Tak, tak. — Chce napisać, że Żydów zabija.

— Wszystkich?

— Tak, tak. Wszystkich zabić, wytracić, wygładzić. Tak, tak, tak. Żadnego nie zostawić. — Tak, tak. — Ale litery nie pozwoliły. Bóg nie może tego zrobić, bo litery uciekły i pochowały się. Tak, tak. Nie pozwoliły nic złego zrobić… A ja nie mam już czasu. Wieczorem znów tu będę. — Tak, tak. — A ty czytaj i szukaj liter, które ci pokazałem. — Ładnie rośnie twój groch za budą. Z żółtych kulek grochu rośnie zielona trawa. I ty rośniesz. Litery to małe nasionka nauki; z małych nasionek rosną drzewa i lasy. — Tak, tak, tak. Nie mam czasu. — A mrówka umiera i matka, i mysz. Tak, tak, tak. Litery żyją wiecznie. Tak, tak. Nie zabijaj mrówek. — Litery żyją wiecznie, nie umierają. — Już muszę iść. — Tak, tak, tak.

Janusz Korczak, Trzy wyprawy Herszka (1939);
całość: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/korczak-trzy-wyprawy-herszka.html#footnote-idm140259546100912

piątek, 29 maja 2015
Pamięć a świętość tekstu

"Pamięć, a nie poznanie, jest podstawową zdolnością twórczą i siłą literatury dawnej. Tak było i zmienić tego nie można; ustny przekaz o przeszłości jest święty. Nie istnieje jeszcze świadomość względności tego, co minione".

Michaił Bachtin, Epos a powieść

14:10, baatszeba
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 kwietnia 2014
Epifaniczność rytmu

 

...Z wiedzy o rytmie, która ma wiele zastosowań, pochodzą ostatecznie wszelkie sposoby używane po to, żeby uzyskać łączność z wyższymi stanami bytu. Dlatego też według tradycji Islamu Adam, kiedy żył w raju ziemskim, przemawiał wierszem, czyli językiem rytmicznym. Dlatego też Księgi Święte są napisane w języku rytmicznym, przez co z pewnością są czymś najzupełniej innym niż tylko <poematami> (w czysto świeckim sensie), którymi mają być według antytradycyjnie usposobionych <krytyków>; sama poezja u swoich początków też nie była pustą literaturą, jaką stała się obecnie...


Rene Guenon, La Langue des Oiseaux, 1931
za: Cz. Miłosz, Ziemia Ulro, Kraków 2013, s. 227.

20:08, baatszeba , cytaty
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 marca 2014
nad Koheletem

 

"Za jeden z najważniejszych tekstów, jakie kiedykolwiek przeczytałam, uważam Księgę Koheleta. Można tam znaleźć odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania. Księga Koheleta cały czas pozostaje aktualna, choć można też powiedzieć, że nie ma nic wspólnego ze współczesnością, ponieważ jest wieczna. To piękna, wspaniała księga. W tajemniczy sposób odciska swoje piętno na każdym: kto raz ją przeczytał, nigdy już o niej nie zapomni. To jednak księga, która istnieje od kilku tysięcy lat. Nie ma znaczenia, kto i dlaczego ją napisał, w jakich okolicznościach to zrobił i jakimi cechami się odznaczał. To księga: właśnie to jest najistotniejsze. To boski dar dla ludzkości". 


Tatiana Tołstoj
podczas Konferencji Literackiej w Lizbonie w 1989 roku
[w:] Cz. Miłosz, Rozmowy zagraniczne, Kraków 2013, s. 246-247.

poniedziałek, 23 września 2013
hagio-imago-logia

Zastanawiam się ostatnio nad statusem operacji, jakie są dokonywane na "świętych obrazach" w internecie. Czy to, co trafia do sieci, automatycznie traci na świętości i nie może zostać sprofanowane? Tak twierdzą zwolennicy teorii symulakrów. Jeśli się z nimi zgodzić, takie obrazy jak ten:nie powinny nikogo oburzać. Nie mają mocy bluźnierstwa. 
Jak się dzisiaj okazało, sytuacja zmienia się, gdy ten sam obraz zostanie zmaterializowany i umieszczony w przestrzeni publicznej, i to nieprzypadkowej, bo w alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Prezentuje się wówczas następująco:Więcej na ten temat tutaj.


sobota, 07 września 2013
"Księga święta nowoczesnej ludzkości"


„Żona Piotra Sabatier, tak nazywał się robotnik o kruczej brodzie — brała bieliznę do prania. Z tego utrzymywała siebie, męża i dwoje dzieci: dziewczynkę dwunastoletnią i ośmioletniego chłopca. Mąż jej został raniony w rękę i w plecy. […] stracił władzę w nogach. Teraz oczekiwał on śmierci, gdyż rozwijała się w nim i inna jeszcze choroba: przestarzałe, nieuleczalne zapalenie nerek. Czasami zarabiał on kilka franków, malując wachlarze. Gdy nie miał roboty, wydobywał stary, zniszczony egzemplarz dzieła Proudhona o Sprawiedliwości w Rewolucji i w Kościele i czytał je, co chwila odkładając książkę. Czytał on tę książkę po raz kilkunasty i uważał ją za księgę świętą nowoczesnej ludzkości”. 


Stanisław Brzozowski, Płomienie, Warszawa 2007, s. 201.

piątek, 31 maja 2013
Parodia Koranu z XI wieku

Przy okazji lektury Echolalii Daniela Hellera-Roazena wpadłam na trop poety i sceptyka arabskiego w skrócie zwanego al-Maʿarrī, autora m.in. zbioru poematów prozą Al-Fuṣūl wa al-ghāyāt (Ustępy i fragmenty), określanego jako parodia Koranu. Tutaj można się zapoznać z fragmentami jego wierszy. Niestety, o "Ustępach i fragmentach" nie znalazłam dotąd żadnych więcej informacji. Ktoś coś wie?
Znalazłam też następujący cytat (tłumaczę z angielskiego):

"Nie zakładajcie, że słowa Proroka są prawdą; wszystkie są zmyśleniem. Ludzie żyli w spokoju, dopóki one się nie pojawiły i wszystko zepsuły. <Święte księgi> to tylko zbiory głupich historii, które każdy wiek mógł wyprodukować i w istocie to robił. Cóż za niekonsekwencja: Bóg zabrania odbierać życie, po czym sam wysyła po dwóch Aniołów żeby zabierały każdego z ludzi!"
czwartek, 30 maja 2013
Inkorporacja Pisma przez jego odegranie


"Bibliodrama angażuje całego człowieka – zarówno jego intelekt, wyobraźnię, emocje, jak i ciało. Pozwala przez to na bardziej całościowe doświadczenie treści Pisma i powiązanie świata Biblii z życiem „czytelnika”. Z tego względu jest doświadczeniem jednocześnie teologicznym i psychologicznym, ułatwia zatem integrację tych, często dziś rozdzielonych, sfer człowieczeństwa. Wielu uczestników sesji bibliodramatycznych mówi, że uczestniczenie (a nie tylko lektura) w biblijnej opowieści pozwoliło im zrozumieć ją znacznie głębiej, doświadczalnie rozpoznać, że jest to opowieść o nich samych".

środa, 08 maja 2013
z Jabèsa


"Księga nie ma początku - opowiedział.
Każdy początek jest początkiem księgi".
21:59, baatszeba , cytaty
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 kwietnia 2013
Antropologia literatury wg Miłosza„Tak więc wiedza o literaturze jest główną nam dostępną wiedzą o człowieku, a literaturą są też oczywiście dzieła filozofów i dawne święte księgi ludzkości”. 


Czesław Miłosz, Postscriptum
w: tegoż, Życie na wyspach, Kraków 1997, s. 121.

19:32, baatszeba , cytaty
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7