: :hagios ~ święty: : : : :graphos ~ pismo: : : : :logos ~ myślenie: :
Kategorie: Wszystkie | cytaty | eureka | komentarze | literatura | obrazki
RSS
sobota, 17 grudnia 2011
Benjamin powraca jako patron tego wirtualnego miejsca
"Literatura na Świecie" wydała niedawno numer tematyczny poświęcony Walterowi Benjaminowi. Kilka różnych ścieżek doprowadziło mnie ostatnio na nowo do tego autora. Wydawnictwo KR również wydało pokaźny tom jego przekładów (pt. "Twórca jako wytwórca", drogie jak złe). Pora na cytat:

"[zarówno ludzie prości, jak i wykształceni] czytają powieści dla imion i formuł, które wprost wyskakują na nich z tekstu; [...] czyhają na pewne zwroty i słowa, a sens jest jedynie tłem, na którym porusza się cień, rzucany przez nie niczym przez figury reliefu. Szczególnie wyraźne jest to w przypadku tekstów, które określa się mianem świętych. Komentarz, który im służy, wyrywa z takich tekstów pewne słowa, jak gdyby zostały dlań zestawione zgodnie z regułami owej gry i przeznaczone do opanowania. I rzeczywiście, zdania, które dziecko układa podczas gry z tego rodzaju słów, wykazują silniejsze podobieństwo z tekstami świętymi niż z codzienną mową dorosłych".
W. Benjamin, Precel, pióro, pauza, skarga, fidrygałki
przeł. A. Lipszyc, "LnŚ" 2011, nr 5/6.

Mowa o grze, w której z szeregu nie powiązanych ze sobą słów należy złożyć zwięzły, sensowny tekst. Propozycja oparta na słowach wymienionych w tytule tekstu, które (rzekomo) ułozyło 12letnie dziecko, brzmi:
"Czas toczy się przez naturę jak precel. Pióro maluje pejzaż i powstaje pauza, tak że wypełnia go deszcz. Nie słychać żadnej skargi, bo nie ma żadnych fidrygałek".

Moja propozycja: "Krakowski poeta żywi się preclem a broni piórem. Nie skarży się, jeno raz po raz zapytuje: Co to są fidrygałki?"
13:22, baatszeba , cytaty
Link Dodaj komentarz »