: :hagios ~ święty: : : : :graphos ~ pismo: : : : :logos ~ myślenie: :
Kategorie: Wszystkie | cytaty | eureka | komentarze | literatura | obrazki
RSS
poniedziałek, 23 września 2013
hagio-imago-logia

Zastanawiam się ostatnio nad statusem operacji, jakie są dokonywane na "świętych obrazach" w internecie. Czy to, co trafia do sieci, automatycznie traci na świętości i nie może zostać sprofanowane? Tak twierdzą zwolennicy teorii symulakrów. Jeśli się z nimi zgodzić, takie obrazy jak ten:nie powinny nikogo oburzać. Nie mają mocy bluźnierstwa. 
Jak się dzisiaj okazało, sytuacja zmienia się, gdy ten sam obraz zostanie zmaterializowany i umieszczony w przestrzeni publicznej, i to nieprzypadkowej, bo w alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Prezentuje się wówczas następująco:Więcej na ten temat tutaj.


sobota, 07 września 2013
"Księga święta nowoczesnej ludzkości"


„Żona Piotra Sabatier, tak nazywał się robotnik o kruczej brodzie — brała bieliznę do prania. Z tego utrzymywała siebie, męża i dwoje dzieci: dziewczynkę dwunastoletnią i ośmioletniego chłopca. Mąż jej został raniony w rękę i w plecy. […] stracił władzę w nogach. Teraz oczekiwał on śmierci, gdyż rozwijała się w nim i inna jeszcze choroba: przestarzałe, nieuleczalne zapalenie nerek. Czasami zarabiał on kilka franków, malując wachlarze. Gdy nie miał roboty, wydobywał stary, zniszczony egzemplarz dzieła Proudhona o Sprawiedliwości w Rewolucji i w Kościele i czytał je, co chwila odkładając książkę. Czytał on tę książkę po raz kilkunasty i uważał ją za księgę świętą nowoczesnej ludzkości”. 


Stanisław Brzozowski, Płomienie, Warszawa 2007, s. 201.