: :hagios ~ święty: : : : :graphos ~ pismo: : : : :logos ~ myślenie: :
Kategorie: Wszystkie | cytaty | eureka | komentarze | literatura | obrazki
RSS
wtorek, 10 października 2017
Janusz Korczak o literach, co są wieczne, choć płoną

— Tak, tak, tak. Mrówki żyją i litery żyją. Można czytać mrówki, można czytać ludzi i Boga. Tak, tak, tak. Boga trzeba szukać. Tak, tak, tak. Daleko jest dobry Bóg. [...] Kiedy była wojna i Tytus spalił świątynię… [...] Paliły się książki Boga. Tak, tak. Ale nie. — Palił się tylko papier — tak, tak — a litery frunęły do nieba i żyją. Tak. Żyją litery wiecznej, świętej Tory. — Patrz — tak, tak — patrz: alef, znów alef, i tu, i tu, i tu. Rozmnożyły się dobre litery.

— Dobre? — dziwi się Herszek.

— Tak, tak. Dobre. — Tak. — Bóg rozgniewał się na Żydów. Zabić ich chce. Bóg bierze papier i pióro, chce napisać wyrok (co to jest wyrok?). Tak, tak. — Chce napisać, że Żydów zabija.

— Wszystkich?

— Tak, tak. Wszystkich zabić, wytracić, wygładzić. Tak, tak, tak. Żadnego nie zostawić. — Tak, tak. — Ale litery nie pozwoliły. Bóg nie może tego zrobić, bo litery uciekły i pochowały się. Tak, tak. Nie pozwoliły nic złego zrobić… A ja nie mam już czasu. Wieczorem znów tu będę. — Tak, tak. — A ty czytaj i szukaj liter, które ci pokazałem. — Ładnie rośnie twój groch za budą. Z żółtych kulek grochu rośnie zielona trawa. I ty rośniesz. Litery to małe nasionka nauki; z małych nasionek rosną drzewa i lasy. — Tak, tak, tak. Nie mam czasu. — A mrówka umiera i matka, i mysz. Tak, tak, tak. Litery żyją wiecznie. Tak, tak. Nie zabijaj mrówek. — Litery żyją wiecznie, nie umierają. — Już muszę iść. — Tak, tak, tak.

Janusz Korczak, Trzy wyprawy Herszka (1939);
całość: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/korczak-trzy-wyprawy-herszka.html#footnote-idm140259546100912

sobota, 06 czerwca 2009
paradoksalność tekstów świętych

„przeciwieństwo każdej prawdy jest równie prawdziwe! Prawdę można przecież wypowiedzieć i ubrać w słowa tylko wtedy, gdy jest to prawda jednostronna. Wszystko, co ma postać myśli i daje się wyrazić słowami jest jednostronne, jest połowiczne, brakuje mu całości, dopełnienia, jedności”, H. Hesse, Siddhartha, przeł. M. Łukasiewicz, Poznań 1988, s. 117.

Zatem albo prawda, albo język; albo mądrość albo studiowanie ksiąg.  Ja wiem, że już nie jeden tak twierdził, ale Hesse bardzo przekonująco to tutaj formułuje, o czym sobie dziś miałam okazję przypomnieć.

poniedziałek, 26 stycznia 2009
biblia po polsku i po kobiecemu zarazem

frgm. przedmowy Klementyny z Tańskich Hofmanowej do podziw i wielki apetyt budzącego a zapomnianego dzieła tejże autorki  Pismo święte wybrane z ksiąg starego i nowego zakonu objaśnione uwagami pobożnych uczonych i ofiarowane matkom i dzieciom polskim (1846):

"Wszak każda z was, Panie moje, czy księżna czy hrabina, jest przecie urodzoną kapłanką rodziny swojej? wszak każdej powołaniem jest domowe apostolstwo?" s. V.

"O wy! ukochane Siostry moje, którebym wszystkie objąć rada jednym uściskiem jak was obejmuję jedną serdeczną myślą [...]. Chciejcie jedną godzinę codzień oderwać od zatrudnień waszych domowych od obowiązków sąsiedzkich [i poświęcić ją lekturze Pisma świętego w zaproponowanym przeze mnie kształcie]", s. VII.

 

 

niedziela, 25 stycznia 2009
przestroga od Piotra Skargi
 
Nie ciśnijcie się do Biblii, wy ludzie świeccy; Biblia to kość twarda,
a wy ludzie świeccy,słabe macie zęby:
przeto i zęby popsujecie, a tego nie ugryziecie.
 
 
PS ktoś może wie, gdzie Skarga to napisał?
znalazłam w: M. Kossowska, Biblia w języku polskim, t. 2, Poznań 1969, s. 313

 

czwartek, 08 stycznia 2009
Brandstaetter, Hymn do Biblii

Pan ukształtował twoje gardło

wyrzeźbił twoje podniebienie

na podobieństwo niebieskiego sklepienia

Twoim wargom i językowi dał umiejętność tworzenia dźwięków

I tchnąwszy w ciebie swój głos uczynił go głosem twoim

Głosie

Głosie

Widzialny głosie

Wychodzący z piasków pustyni pierwszym wersetem Genesis

Świętym początkiem liter, zalążkiem zdań, rozdziałów i ksiąg

Które w rytmie Bożego oddechu posuwają się równocześnie we wszystkich kierunkach

 

czwartek, 18 października 2007
Kol Nidre

http://pl.youtube.com/watch?v=dvWxoYULWrw

 kol nidre

 

 "Wszystkie ślubowania i zobowiązania i zaklinania i wyklinania i przysięgi, jakie od obecnego dnia pojednania aż do następnego, który oby zastał nas szczęśliwych, będziemy ślubować, przysięgać i obiecywać i nimi sie wiązać, wywołują w nas żal i niechaj będą zniesione, rozwiązane, unieważnione, zniszczone, odwołane, bez znaczenia i ważności. ślubowania nasze niechaj nie będą ślubowaniami, ani przysięgi przysięgami".

 

Kol Nidre (aram. "wszystkie ślubowania") - modlitwa ta, będąca jedną z najświętszych żydowskich modlitw, jest prośbą o unieważnienie ślubów złożonych Bogu nieświadomie lub pod przymusem. Wyraża ona głęboką świadomość faktu, że człowiek nigdy nie jest w stanie w pełni dotrzymać zobowiązań, obietnic i   ślubów złożonych Bogu. Człowiek może stawać przed swym Bogiem jedynie jako ten, który potrzebuje Jego przebaczenia.

Modlitwa Kol Nidre pochodzi od Marranos (Żydów hiszpańskich, którzy siłą byli zmuszani do przyjmowania chrześcijaństwa). Marrons na zewnątrz zachowywali się jak chrześcijanie, lecz w ukryciu zachowywali tradycję żydowską. Jom Kippur był jedynym dniem kiedy narażając własne życie, przychodzili do synagogi - chcieli bowiem unieważnić przed Bogiem te przysięgi, którymi związali się nie z własnej woli i przeprosić Boga za to, że publicznie nie zachowywali się jak Żydzi.

(http://www.izrael.badacz.org/kultura/kalendarz_kipur.html)

sobota, 29 września 2007
ad personam

Dziś widziałam nas wobec śmierci i przeraziła mnie pustka w naszym na siebie spojrzeniu – co znaczy, że się kochamy? Jak można tak na siebie patrzeć gdy się jest tak blisko jednocześnie?

Co to jest duchowość?

Dlaczego modlitwa otwiera jakieś drzwi, budzi we mnie coś odrębnego ode mnie, coś, co potrafi mnie i osłonić, i zmiażdżyć? Często umniejsza mnie, czyni bezbronną. Czasem wywyższa, leczy wszelki lęk.

Że jeśli leżymy obok siebie, widzę jako wyższe od nas to, co nas łączy. Że w sobie samej widzę coś wyższego ode mnie.

I choćby każde z tych słów przyszło do mnie z czasem i materią, wierzę w ruch, który je przyniósł i w jedność, która jest pod nimi.

Twój oddech zmienia wszystko w pomieszczeniu. Dźwięki i barwę (dodaje światła nocy), i jakaś wibracja nie pozwala mojemu ciału, np. mózgowi, oderwać się od Ciebie.

Duchowość. Wiara w pośrednika umożliwiającego ładowanie akumulatora dobrej woli.

Odpowiedź na pytanie dlaczego bije serce. Gdzie mieści się nasza przyszłość i przeszłość, droga naszej więzi i marzenie o trwałości, gdy milczymy powierzając się naszym ciałom.

Sami jesteśmy, nie przestanę o Ciebie dbać.

niedziela, 26 sierpnia 2007
o muzyce

dla wielu ludzi religia to muzyka,

w którą uwierzyli

 Steiner G., Rzeczywiste obecności, s. 180